wp save

Biztonsági Mentések WordPressben

A WordPress weboldalak rendszeres biztonsági mentése fontos az adatok védelme és helyreállítása érdekében, legyen szó hackertámadásról, szerverhibáról vagy csak egy rosszul telepített plugin által keletkezett kárról. Többféle mentési módszer is létezik.

A tárhelyszolgáltatói mentések kézenfekvő megoldásnak tűnnek a WordPress weboldalak védelmében, mivel a szolgáltatók gyakran automatikusan, rendszeres időközönként készítenek biztonsági mentéseket a teljes webhelyről. Ez lehetőséget ad arra, hogy probléma esetén könnyen visszaállítható legyen az oldal anélkül, hogy külön bővítményt vagy manuális folyamatot kellene alkalmazni. A tárhelyszolgáltatói mentések kényelmesek, hiszen nincs szükség extra beállításokra, és gyakran biztonságosabbak is, mivel a mentések külső szervereken tárolódnak. Ezek beállítását és ütemezését a tárhelyszolgáltatód admin felületén (gyakran CPanel) találod meg, illetve sok esetben még annak ütemezését is Te magad be tudod állítani.

Ha nem áll rendelkezésünkre tárhelyszolgáltatói mentés, még nincs itt a világvége. Számos WordPress bővítmény kínál megbízható biztonsági mentési lehetőségeket. Az UpdraftPlus az egyik legnépszerűbb, amely automatikus mentéseket végez, és lehetőséget ad a távoli tárolókba, például Dropboxba vagy Google Drive-ba történő mentésre. A BackupBuddy egy másik erős eszköz, amely teljes webhelymentéseket készít, és különböző visszaállítási opciókat kínál. A Jetpack szintén rendelkezik mentési funkcióval, amely biztonsági másolatokat készít valós időben, segítve az azonnali helyreállítást problémák esetén.

Végül, de nem utolsósorban kézileg is készíthetünk biztonsági mentést. A WordPress oldal kézi mentésének menete viszonylag egyszerű, de némi technikai beállítottságot igényel. Először is, csatlakozzunk a webhelyünket hosztoló szerverhez FTP kliens (például Total Commander, FileZilla) segítségével. Itt keressük meg a WordPress telepítési könyvtárát, majd töltsük le a wp-content mappát, amely tartalmazza az összes médiafájlt, témát és bővítményt. Ezt követően, a WordPress adatbázisának mentéséhez lépjünk be a phpMyAdmin felületre, ahol válasszuk ki a megfelelő adatbázist, és kattintsunk az „Exportálás” fülre. Válasszuk az „Összes” lehetőséget, majd mentsük el az SQL fájlt. A letöltött fájlok és az adatbázis biztonsági mentése lehetővé teszi, hogy szükség esetén relative könnyen visszaállíthassuk a webhelyet.